Zdrowa Kargowa

Rada Miejska Kargowej w dniu 30.06.2005 roku podjęła uchwałę nr XXIII/140/05 przyjmującą program „Zdrowa Kargowa” jako udział Gminy Kargowa pozwalający na trafną interpretację problemów zdrowotnych, przyczyn ich powstawania oraz metod ich rozwiązywania.

Powstały zespół zajął się promocją zdrowia i prewencją chorób układu krążenia, redukcją zawałów serca i udarów mózgu. Głównym celem działania programu „Zdrowa Kargowa” było uaktywnienie społeczeństwa na rzecz poprawy stanu zdrowia, promowanie zdrowego stylu życia w zdrowym środowisku, edukacja i kształtowanie postaw proekologicznych. Hasłem przewodnim tych działań było „Dbamy o własne środowisko – żyjemy w nim zdrowo i aktywnie”. W ślad za tymi propozycjami latem 2005 roku zawiązała się grupa ludzi, która założyła Klub Turystyki Rowerowej „Zdrowa Kargowa”. Inicjatorami byli: Grzegorz Lisiewicz, Helena Miszczak i Stanisław Kobusiński. Od tego momentu w Kargowej rozpoczyna się okres, kiedy to regularnie odbywają się wycieczki, rajdy, spotkania rowerzystów. W imprezach tych uczestniczy coraz więcej mieszkańców. Zawsze bardzo miłym i budującym był obraz 80 – 100 cyklistów, którzy wyruszali z kargowskiego rynku w sobotni, czy niedzielny poranek na kolejną rowerową wyprawę po Ziemi Kargowskiej lub wypuszczając się dalej, do sąsiednich regionów.

Podczas wyborów w 2008 roku powołano Zarząd Klubu, którego Prezesem został Grzegorz Lisiewicz, a zastępcą Helena Miszczak. W tym czasie też każdy członek klubu otrzymał koszulkę i znaczek z napisem „Zdrowa Kargowa”.

Najliczniejsza grupę klubu stanowią członkowie Kargowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Klub Turystyki Rowerowej „Zdrowa Kargowa” zasilili również studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, dzięki nawiązanej współpracy z kołem PTTK pod kierownictwem profesor Poli Kuleczki, który prężnie działa przy PWSZ Sulechów. Współpraca ta owocuje uczestnictwem kargowskich rowerzystów w imprezach organizowanych w Sulechowie, a studenci uczelni goszczą na wycieczkach kargowskiego klubu. Przykładem może być uczestnictwo licznej grupy z Kargowej na konferencji naukowej „Szlakiem Lubuskich Winnic”. Po wykładach, które odbyły się w Sulechowie cykliści z Kargowej uczestniczyli w zwiedzaniu kliku winnic, m.in. w Górzykowie i Mozowie. Natomiast studenci gościli podczas Rodzinnego Rajdu Rowerowego Regionu Kozła na trasie „Szlaku Koźlarskiego im. Tomasza i Walentego Brudłów”. Trasa rozciągała się od Kopanicy po Podmokle Małe.

 

Klub Turystyki Rowerowej „Zdrowa Kargowa” planuje kolejne rajdy i wycieczki. W swoje szeregi zaprasza tych wszystkich, którzy kochają turystykę rowerową i aktywny styl życia.

 

--------------------------------------------

Uczcili pierwszą rocznicę śmierci Stanisława Kobusińskiego - 2012-06-11

W środę po południu 6 czerwca 2012 roku na kargowskim rynku zebrała się liczna, bo ponad 70 osobowa grupa rowerzystów. Byli to uczestnicy I Rowerowego Rajdu Stasia zorganizowanego w pierwszą rocznicę śmierci Stanisława Kobusińskiego.

W rajdzie uczestniczyli burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, zastępca burmistrza Krzysztof Woziński, przyjaciele, koledzy, znajomi oraz członkowie rodziny Stanisława Kobusińskiego.

Rowerzyści przyjechali z całego regionu m.in. z Wolsztyna z Zielonej Góry z Siedlca, Tuchorzy, Pomorska.

Po starcie z rynku o godz. 16 cała grupa pojechała na cmentarz parafialny w Kargowej, by tam złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się przy grobie Stasia. Następnym etapem wycieczki była Dąbrówka i Karszyn. Po krótkim pobycie w Karszynie przy śniadanisku cała grupa podzieliła się na dwie mniejsze. Pierwsza pojechała trasą przez Karszyn, a druga dłuższym odcinkiem wzdłuż planowanego leśnego szlaku turystycznego. Następnie wszyscy spotkali się na plaży przy Obrzycy, gdzie czekało rozpalone ognisko, kiełbaski, kawa i ciasto. Tu rozegrano konkurs na wiersz i fraszkę. Wiele osób przywiozło ze sobą słomiane pierścionki, które wykonał przed laty Stasiu w czasie wycieczek rowerowych, pielgrzymek czy w czasie spływów kajakowych. Podczas rozmów wielokrotnie wspominano chwile, w których uczestniczył Stasiu. Na koniec ustalono, że Rajd Stasia będzie imprezą coroczną, cykliczną.

Organizatorami tegorocznego Rajdu byli: Klub Turystyki Rowerowej Zdrowa Kargowa, Lubuski Klub Turystyczny Agroś, Gminny Ośrodek Kultury w Kargowej.

------------------------------------------------------------

 

Relacja z Rajdu Rowerowego z okazji Święta Flagi i Beatyfikacji Jana Pawła II

W dniu 2 maja 2011 r. odbył się Rajd Rowerowy z okazji Święta Flagi i Beatyfikacji Jana Pawła II. Rajd rozpoczął się o godz. 16.00 spod ratusza w Kargowej. Uczestnicy rajdu przejechali na rowerach udekorowanych we flagi państwowe i papieskie trasę od Kargowej przez Liny, Wąchabno, Małą Wieś, Kopanicę z powrotem do Kargowej na stare kąpielisko przy Obrzycy.

 

Na organizowanych przystankach przeprowadzone zostały konkursy z wiedzy o naszych symbolach narodowych. Uczestnicy eskapady zatrzymali się również na moście nad kanałem dźwińskim. Tą trasą 51 lat temu przepływał nasz Papież Jan Paweł II i jak już informowaliśmy planowane jest postawienie tablicy upamiętniające to wydarzenie. W rajdzie udział wzięło 45 osób w tym młodzież szkolna i dorośli, a cmała impreza zakończyła się ogniskiem, smażeniem kiełbasek i śpiewem przy gitarze.

 

 
© Copyright 2011 GOK Kargowa.pl | Powered by Topreklama.pl